İstanbul Devlet Balesi
   
2011 EMRİVAKİ
2008 AĞIT
2008 Bİ RÜYA GÖRDÜM, FİNAL
2007 KURUMDAN EMEKLİ OLDU
2006 AĞIR ROMAN - HOLLYWOOD
2006 AĞIR ROMAN - DVD GÖSTERİMİ
2002-07 AĞIR ROMAN - İSTANBUL
1998 EMRİVAKİ
1996 3 RENK, 3 DANS
1995 RAVEL (YİNELENDİ)
1993 RAVEL
1991 MEDYUM, MODERN OPERA
1989 ASKERİN ÖYKÜSÜ, MODERN OPERA
1986 AĞIT
1985-86 DEVLET BALESİ BURSUYLA
LONDRA'YA GÖNDERİLDİ
1984 HOFFMANN'IN ÖYKÜLERİ, OPERA
1984 AYNA
1983 ATİLLA, OPERA
1982 AĞIT
1981 DENGE, ÇEŞİTLEMELER
1980 ÇEŞİTLEMELER
1979 DELİDOLU, MÜZİKAL
Ağıt
 
KOREOGRAFİ : AYSUN ASLAN
MÜZİK : H. VİLLA LOBOS BACHİANAS BRASİLAİRAS NO 5 ARİA
KOSTÜM : ŞANDA ZIPÇI
KOREOGRAFİ ASİSTANI : AYFER ZEREN
DANSÇILAR : BÜŞRA MERİÇLİ / AYŞE YUMAK / AYÇA ÖNAL / ŞEYDA SOFUOĞLU / CANAN ŞADALAK / TATİANA EGELİ / IŞIK KUKA
 
VİDEO İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ
BALEDE ŞARK TERANELERİ RETROSPEKTİFİ (VEYA DOĞU EZGİLERİ)

BALEDE ŞARK TERANELERİ RETROSPEKTİFİ (VEYA DOĞU EZGİLERİ)

KADIKÖY SÜREYYA OPERASI'NA NE ZAMANDIR GİTMEK İSTİYORDUM. GEÇENLERDE EŞİMLE OPERA BİNASININ ÖNÜNDEN GEÇERKEN PROGRAMI MERAK EDİP GİRDİK VE SEÇENEKLERDEN DOĞU EZGİLERİ BALESİNİ BEĞENİP BİLETLERİMİZİ ALDIK. 4 OCAK PAZAR GÜNÜ DE GÖSTERİYİ İZLEME OLANAĞI BULDUK.

DOĞU EZGİLERİ, TÜRK BALE REPERTUARINDAKİ 'DOĞU EZGİLERİ' TAŞIYAN ESERLERDEN DERLENMİŞ İKİ PERDELİK, ON PARÇALIK BİR KOLAJ. RESİMDEKİ 'RETROSPEKTİF SERGİ'YE DENK GELİYOR DİYEBİLİRİZ. BALE; KOREOGRAF OYTUN TURFANDA VE BESTECİ NEVİT KODALLI'NIN 1977 TARİHLİ HÜRREM SULTAN, KOREOGRAF MERİH ÇİMENCİLER'İN 2000 TARİHLİ HAREM VE 2003 TARİHLİ ÇALIKUŞU, GÜRCÜ KOREOGRAF NUGZAR MAGALASHVİLİ'NİN 2001 TARİHLİ 1001 GECE MASALLARI, BOLŞOY BALESİ'NDEN YULİANA MALKASTYAN'IN 2004 TARİHLİ EMRAH İLE SELVİHAN BALELERİNDEN BÖLÜMLER İÇERİYOR.

DOĞU EZGİLERİ'NDE YER ALAN İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ BAŞKOREOGRAFI BEYHAN MURPHY'NİN 2004 YILI YAPIMI SEMA'SININ MÜZİĞİNİ MERCAN DEDE BESTELEMİŞ. AĞIR ROMAN ESERİ İLE TANINAN KOREOGRAF AYSUN ASLAN'IN 1982 TARİHLİ AĞIT VE 1990'DA İLK KEZ AKDENİZ OLİMPİYATLARI KAPANIŞ SEREMONİSİ'NDE SERGİLENEN Bİ RÜYA GÖRDÜM'ÜN FİNAL BÖLÜMÜ DE KOLAJDA YER BULAN ESERLER. DOĞU EZGİLERİ AYRICA KOREOGRAF SELÇUK BORAK'IN 2008 TARİHLİ GİDEYAZDI ESERİNİN DE PREMİYERİ OLMA ÖZELLİĞİ DE TAŞIYOR.

DOĞU EZGİLERİ'NDE BEĞENİMİ KAZANAN ESERLER SEMA, GİDEYAZDI, AĞIT VE Bİ RÜYA GÖRDÜM OLDU. SEMA'DA, BU UHREVİ DANSIN MODERN DANS İLE KAYNAŞMASI, FİGÜRLERİN BU İKİ TARZ ARASINDA KESKİN GEÇİŞLER YAPMASI VE MÜZİK BENİ ETKİLEDİ. GİDEYAZDI'NIN KOMPOZİSYONU, SAHNEYE KONUŞU, SES EFEKTLERİ (SON BÖLÜMDE RÜZGÂR ETKİSİNİ BİRAZ KAYBETTİ AMA NEYSE:) VE RİTMLER BÜYÜLEYİCİYDİ. AĞIT'TAN AKLIMDA KALANLAR SİYAH KOSTÜMLER, IŞIK OYUNLARI, STİLİZE FİGÜRLER VE KARANLIKTA PARILDAYAN BAKIR RENGİ BİLEZİKLERDİ. BALENİN FİNALİNDE YER ALAN Bİ RÜYA GÖRDÜM İSE GERÇEKTEN KAPANIŞA YARAŞIR BİR PERFORMANSTI. BU ESERDE UZAK DOĞU, ÖZELLİKLE BALİ DANSLARINA BENZER FİGÜRLER HOŞUMA GİTTİ. CANLI VE GÜÇLÜ RİTMLER BANA "KEŞKE BU GÖSTERİYİ AYAKTA İZLESEYDİM, OLDUĞUM YERDE DANSEDEBİLİRDİM" DEDİRTTİ. BİR DE BAKTIK Kİ PERDE KAPANDI, IŞIKLAR YANDI... DOĞU EZGİLERİ BAŞLADIĞI GİBİ BİTTİ, ANCAK HEM GÖRSEL, HEM DE İŞİTSEL ANLAMDA TADINI DAMAĞIMIZDA BIRAKTI. EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEKRAR TEKRAR ALKIŞLAR.

KAÇIRDIM DİYE ÜZÜLMEYİN. DOĞU EZGİLERİ 13 OCAK SALI VE 15 OCAK PERŞEMBE AKŞAMLARI SAAT 20:00'DA KADIKÖY SÜREYYA OPERASI'NDA TEKRAR SERGİLENECEK. ONLİNE BİLET VE AYRINTILI BİLGİYE HTTP://WWW.İDOBALE.COM/BİLET.PHP ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.

BİRAZ DA SÜREYYA OPERASI'NDAN BAHSEDELİM. BİLETLERİMİZİ ALIRKEN SİNEMALARDAKİ GİBİ BİLGİSAYARDAN YERLERİMİZİ SEÇEBİLMEMİZ ÇOK İYİYDİ. BU GÖSTERİ İÇİN SAHNEYE YAKIN, SALONDA C SIRASININ ORTALARINDA KOLTUKLARI SEÇMİŞ OLSAK DA BUNDAN SONRASI İÇİN GÖZÜMÜZ LOCALARDA VE E SIRASINDA KALDI. SALON FERAH VE HAVALANDIRMA/ISITMA/SOĞUTMA SAHNEYE OLAN KONSANTRASYONUNUZU BOZMAYACAK DERECEDE YERİNDE. SAF BİRİSİ OLARAK (!) MÜZİKLERİ BİR ORKESTRANIN ÇALMASINI BEKLEYEN BEN HOPARLÖRLÜ SES SİSTEMİNİ GÖRÜNCE ŞAŞIRDIM TABİİ. BEKLENTİLERİ YÜKSEK TUTMAK HER ZAMAN İYİ OLMUYOR. SES DÜZENİ ORTALAMA PERFORMANS GÖSTERDİ, RAHATSIZ ETMEDİ. IŞIKLANDIRMA GAYET BAŞARILIYDI. VESTİYER HİZMETİ İSE KUSURSUZDU DİYEBİLİRİM.
SABAH

İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ, 15 ARALIK’TA YENİ BİR PROGRAMLA İSTANBUL SEYİRCİLERİNİN KARŞISINDA OLACAK. 2008’İN SON YENİ PRODÜKSÜYONU OLAN DOĞU EZGİLERİ, TÜRK BALE REPERTUARINDAKİ, GEREK KONU GEREKSE MÜZİK AÇISINDAN 'DOĞU ÖGELERİ' İÇEREN DANS PARÇALARINDAN OLUŞAN BİR PROGRAM. DOĞU EZGİLERİ, TÜRK KOREOGRAFLARININ HEM YENİ HEM ÖNCEDEN SAHNELENMİŞ BÜYÜK ESERLERİNDEN ALINAN BÖLÜMLERİ İLE TÜRK BALESİ'Nİ ANILARINI CANLANDIRMAKLA KALMAYIP SANATSAL KİMLİĞİMİZİN BİR RENGİNİ DE ÖN PLANA ÇIKARIYOR.

‘UZUN YILLARDIR KOREOGRAFİ SANATINA EMEK VERMİŞ VE DEVLET OPERA BALESİNDE ESERLER SAHNELEMİŞ MESLEKDAŞLARIM ADINA BÖYLE BİR PROGRAM DERLEMEYİ İSTEDİM; GEÇMİŞ’İN KORUNMASI VE ONORE EDİLMESİ GELECEĞİN TEMELİNİ OLUŞTURMALI’ DİYEN PROGRAMIN SANAT YÖNETMENİ BEYHAN MURPHY TÜRK BALE SANATININ, DOĞU İLE BATI ARASINDA VAR OLAN ALANDA ÇOK ZENGİN İÇERİKLERLE YER ALABİLECEĞİNE İNANIYOR.

TÜRK BALESİ’NİN DUAYENLERİNDEN OYTUN TURFANDA’NIN “HURREM SULTAN”,AYSUN ASLAN’IN “Bİ RÜYA GÖRDÜM” VE “AĞIT”, MERİH ÇİMENCİLER’İN “HAREM” VE “ÇALIKUŞU” GİBİ ESERLERİNDEN ALINAN PARÇALAR İLE SÜSLENMİŞ BU PROGRAMDA, SELÇUK BORAK’IN “GİDEYAZDI” ADLI PARÇASI DOĞU EZGİLERİ İÇİN ÖZEL OLARAK TASARLANMIŞ OLUP PREMİYER OLARAK SAHNELENECEK.

1975’TEN 2008 E UZANAN BU YELPAZEDE İLKE KODAL,SELİM BORAK,TÜLAY YALÇINKAYA, DENİZ ZİREK,BERK SARIBAY, GİBİ SANATÇILAR YER ALIYOR.
33 YILIN EZGİSİ AYNI SAHNEDE

33 YILIN EZGİSİ AYNI SAHNEDE

İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ, 1975`TEN 2008`E KADAR SAHNELEDİĞİ 10 FARKLI BALE GÖSTERİSİNİ DOĞU EZGİLERİ ADIYLA YENİDEN SAHNEYE TAŞIDI. GÖSTERİNİN GİDEYAZDI ADLI BÖLÜMÜ İSE İLK KEZ İZLEYİCİYE SUNULUYOR İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ (İDOB), 1975`TEN 2008`E UZANAN 10 FARKLI BALE GÖSTERİSİNİ DOĞU EZGİLERİ BAŞLIĞI ALTINDA YENİDEN SAHNEYE TAŞIDI. HÜRREM SULTAN, SEMA, ÇENGİLER, HAREM, EMRAH İLE SELVİHAN, BİR RÜYA GÖRDÜM, ÇALIKUŞU, TELLİ TURNA, AĞIT, 1001 GECE GİBİ ESERLERİ KAPSAYAN GÖSTERİNİN GİDEYAZDI ADLI BÖLÜMÜ İSE, İLK DEFA GÖSTERİLİYOR. YENİLENEREK KÜLTÜR SANAT DÜNYASINA KAZANDIRILAN KADIKÖY SÜREYYA OPERASI`NA GEÇİŞLERİNİN KENDİLERİNİ FARKLI ÇALIŞMALAR YAPMAYA İTTİĞİNİ SÖYLEYEN İDOB BAŞ KOREOGRAFI BEYHAN MURPHY, SANAT YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI GÖSTERİNİN ORTAYA ÇIKIŞININ SEBEPLERİNİ AÇIKLIYOR: `ÖNCELİKLE GEÇMİŞİ DEĞERLENDİRELİM İSTEDİM. YENİLİKÇİ BİR İNSANIM AMA BU, GELENEĞİ YOK EDİP, DEVAMLI YENİ ŞEYLER YAPMAK İSTİYORUM DEMEK DE DEĞİL. BU ÇATI ALTINDA ÇOK DEĞERLİ İSİMLER, ÇOK DEĞERLİ ÇALIŞMALAR YAPILDI; BU GEÇMİŞİ KORUMAK GEREKİYOR. SÜREYYA OPERASI`NA GEÇİŞİMİZ DE ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASI OLDU, DAHA KÜÇÜK ÖLÇEKLİ, DAHA KISA PARÇALAR YAPABİLİYORUZ. ÇÜNKÜ BÜYÜK SAHNENİN (AKM) DÖNGÜSÜNDE ÇOK FAZLA ESER YAPMAK SÖZ KONUSU OLAMIYORDU. BURASI SADECE BİZE AİT, DOLAYISIYLA SAHNE KÜÇÜKLÜĞÜYLE BİR KISITLANMA OLSA DA CİDDİ BİR RAHATLAMA DA YAŞADIK.` İDOB`A 1969`DA DANSÇI OLARAK GİREN VE O TARİHTEN İTİBAREN ÇOK SAYIDA TİYATRO, MÜZİKAL, BALE VE OPERADA HEM DANSÇI HEM DE KOREOGRAF OLARAK EMEĞİ GEÇEN SELÇUK BORAK İSE, İLK DEFA SAHNELENEN GİDEYAZDI`YI ŞÖYLE ANLATIYOR:

TOPRAK KADINININ ÖYKÜSÜ

`ÇEVRE BASKISI VE GELENEK-GÖRENEKLERLE KASNAK İÇİNE ALINMIŞ TOPRAK KADINININ ENDİŞESİNİ ANLATIYOR GİDEYAZDI. KOCALARIN BÜYÜK ŞEHRE GİTME, DAHA ÇOK PARA KAZANMA HAYALİ, KADINLARIN BUNA KARŞI KOYUŞLARI AMA NETİCEDE ALTINLARINI DA VERİP ONLARA VEDA EDİŞLERİ. GİDEYAZDI, TARLADA ÇALIŞIP ÇABALAYAN VE HER AN BU TERK EDİLİŞİ YAŞAYABİLECEĞİNİ DÜŞÜNEN TOPRAK KADINININ ÖYKÜSÜ.` DOĞU EZGİLERİ`NDE AĞIT VE BİR RÜYA GÖRDÜM ADLI ESERLERİ İLE YER ALAN KOREOGRAF AYSUN ASLAN İSE, ÇALIŞMALARI `HER İKİSİ DE YILLARDIR SAHNELENEN ESERLER. BİR RÜYA GÖRDÜM`ÜN FİNAL SAHNESİNİ İZLEYECEK SEYİRCİLER BURADA. AĞIT DA MÜZİĞİYLE, KOSTÜMLERİYLE ADINI YAŞATIYOR. ANCAK, BENİM İÇİN ÖNEMİ ŞÖYLE ORTAYA ÇIKTI BUGÜNLERDE; KOSTÜM İTİBARIYLA TÜRBAN MODASINI SANIRIM 26 YIL ÖNCE ÇIKARMIŞIM BEN,` ŞEKLİNDE KONUŞUYOR. DOĞU EZGİLERİ`NİN DİĞER BÖLÜMLERİNİN KOREOGRAFİLERİNDE İSE DEVLET SANATÇISI MERİH ÇİMENCİLER İLE, 2001`DE KAYBETTİĞİMİZ OYTUN TURFANDA GİBİ USTALARIN İMZALARI YER ALIYOR. DOĞU EZGİLERİ, YARIN AKŞAM SÜREYYA OPERASI`NDA SAHNELENDİKTEN SONRA, BİR SONRAKİ GÖSTERİSİNİ GELECEK YIL YAPACAK.